صفایی ندارد ارسطو شدن، خوشا پر گشودن پرستو شدن...

دانستنی جالب در رابطه با ویروس ها

1389,07,05 ساعت 02:19 ق.ظ

 

روزانه 22000 ویروس جدید وب را بمباران می‌کنند

ایتنا- تنها در 8 ماه نخست سال 2008، تعداد ویروس‌های رایانه‌ای از مجموع بدافزارهای کشف شده در 17 سال گذشته یعنی از سال 1990 تا 2007 میلادی فراتر رفت.

بررسی‌های آماری جدید نشان می‌دهد که در سال گذشته میلادی روزانه 35000 کد مخرب کشف شده است که دست کم 22000 مورد آن، بدافزارهای کاملا جدید بوده‌اند. PandaLabs ، لابراتوارهای تشخیص و کشف کدهای مخرب رایانه‌ای، طی گزارشی مفصل از وضعیت امنیت اطلاعات در سال 2008 عنوان کرد که تروژان‌ها هنوز هم محبوب‌ترین ابزار تخریب نزد خرابکاران اینترنتی محسوب می‌شوند و به تنهایی 70 درصد از کل کشفیات پاندا را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین آگهی افزارها با تشکیل 20 درصد و کرم‌ها با اختصاص 4 درصد از کل بدافزارهای تولید شده درسال گذشته، کاربران اینترنت را در معرض بیشترین آلودگی‌های رایانه‌ای قرار دادند. لوییس کرونز، مدیر ارشد لابراتوارهای پاندا، احساس کاذب امنیت در کاربران و در نتیجه، جدی نگرفتن شرایط حفاظتی در سیستم‌های رایانه‌ای خود را، از مهمترین عوامل تأثیرگذار بر کاهش ضریب امنیتی در اینترنت عنوان می‌کند: «با توجه به افزایش تصاعدی کاربران اینترنت از طریق ورود نسل‌های جدید از جوانان و نوجوانان به فضای مجازی، خرابکاران اینترنتی به هیچ وجه نگران کاهش اهداف آسیب‌پذیر و قربانیان بالقوه خود نیستند. بنابراین راهکار مؤثر در کاهش مشکلات امنیتی اینترنت بیشتر به خود کاربران مربوط می‌شود. آنها می‌توانند با جدی نگرفتن امنیت در جبهه خرابکاران و هکرها قرار بگیرند و یا برعکس با حفاظت از سیستم‌های خود،‌ به قدرت شرکت‌های امنیتی بیافزایند.»

انتشار ضدویروس‌های جعلی در اینترنت و موج عظیم آلودگی‌های ناشی از آنها نیز به عنوان یک اتفاق امنیتی در سال گذشته اعلام شده است. این آگهی افزارها با نمایش پی در پی پیغام‌های غیرواقعی، به کاربران اعلام می‌کنند که رایانه آنها آلوده به کدهای مخرب خطرناکی است که باید سریعا پاکسازی شوند و به آنها پیشنهاد می‌کند که با پرداخت 50 تا 70 دلار یک ابزار ضدویروس موثر و قدرتمند برای این مسئله دریافت نمایند.

پاندا اعلام کرد که میزان درآمد خرابکاران و منتشرکنندگان ضدویروس‌های جعلی تا کنون به بیش از 65/13 میلیون دلار در ماه بالغ شده که در افزایش توجه آنها به استفاده از این نوع کلاهبرداری بی‌تأثیر نبوده است.